Посольство України в Королівстві Таїланд

Київ 23:20

Виконання Україною заходів у боротьбі з корупцією

Законодавство про боротьбу з організованою злочинністю та корупцією включає:

Закони України «Про організаційно-правові основи боротьби зорганізованою злочинністю», «Про оперативно-розшукову діяльність», «Про міліцію», «Про боротьбу з корупцією», «Про державну службу», Кримінальний, Кримінально-процесуальний кодекси України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, міжвідомчі та відомчі нормативно-правові акти.

Україною підписані та ратифіковані Верховною Радою України низка міжнародних документів:

  • Цивільна конвенція про боротьбу з корупцією та Кримінальна конвенція про боротьбу з корупцією, розроблені Радою Європи.
  • Конвенція ООН проти корупції.
  • Конвенція ООН проти транснаціональної організованої злочинності.
  • Конвенція Ради Європи про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом.

Урядом здійснюється робота з удосконаленнянаціонального законодавства та приведення його у відповідність вимогам міжнародних нормативно-правових документів з цих питань.

Указом Президента України від 11 вересня 2006 року № 742/2006 затверджена Концепцію подолання корупції в Україні «На шляху до доброчесності».

За дорученням Уряду України Міністерством внутрішніх справ спільно з іншими центральними органами влади здійснюється доопрацювання з урахуванням висновків та рекомендацій Групи держав Ради Європи проти корупції (GRECO) Плану дій щодо реалізації Концепції подолання корупції в Україні «На шляху до доброчесності», затвердженої Указом Президента України 11 вересня 2006 року № 742/2006.

Здійснення практичних заходів щодо подолання корупції та організованої злочинності в системі МВС України забезпечується Головним управлінням по боротьбі з організованою злочинністю, до структури якого входить управління по боротьбі з корупцією та відмиванням доходів організованих груп та злочинних організацій.

Разом з тим, боротьбу з корупцією в структурі МВС України ведуть працівники: Департаменту державної служби боротьби з економічною злочинністю, Служби внутрішньої безпеки (у відношенні працівників міліції), органів дізнання та досудового слідства у випадку безпосереднього виявлення ними фактів вчинення корупційних правопорушень при виконанні основних своїх функцій.

У результаті ужитих організаційно-практичних заходів, спрямованих на забезпечення додержання вимог законів України «Про боротьбу з корупцією» та «Про державну службу», інших нормативно-правових актів, що регламентують питання боротьби з корупцією, органами внутрішніх справ у ц.р. складено та направлено до суду 864 адміністративних протоколів про порушення вимог Закону України «Про боротьбу з корупцією», з яких 586 розглянуті судами. До відповідальності у вигляді штрафу притягнуто 474 особи.

Серед викритих у порушенні антикорупційного законодавства 190 держслужбовців 1-4 категорій.

До адміністративної відповідальності у вигляді штрафу притягнуто 1 заступника глави облдержадмінстрації, 4 керівників управлінь облдержадміністрацій, 3 голів райдержадміністрацій та 14 їх заступників, 5 голів міськрад та 2 їх заступників, 12 керівників підрозділів місцевого рівня, 4 голів райрад та 2 їх заступників, 79 голів сільрад.

Аналіз матеріалів про корупційні діяння свідчить, що найбільш поширеннями порушеннями норм антикорупційного законодавства є надання незаконних переваг під час підготовки і прийняття нормативно-правових актів, сприяння в підприємницькій діяльності, незаконне одержання матеріальних благ, пільг та послуг, роботи за сумісництвом.

Корумпування органів влади та місцевого самоврядування сприяє поширенню хабарництва та службових зловживань за участю суб’єктів підприємницької діяльності.

Найбільш поширеними є вимагання та одержання хабарів за сприяння у розподіленні бюджетних коштів, виділених під реалізацію державних програм, сприяння у визначенні переможців тендеру при проведенні тендерних процедур на розміщення замовлень держави на поставку товарів, виконання робіт надання послуг, а також замовлень за рахунок коштів місцевих бюджетів, за видачу дозволів на оренду приміщень, за першочергове придбання та надання переваг при приватизації майнових комплексів та іншого нерухомого майна, лобіювання інтересів у здійсненні підприємницької діяльності, надання дозволів на розміщення об’єктів невиробничого призначення або права торгівлі на території ринку, надання висновків екологічних та архітектурних служб для експлуатації об’єктів тощо.

Із загальної кількості викритих у сфері економіки злочинів (18,9 тис.) кожен третій (6,9 тис.) вчинений у сфері службової діяльності. По кожному другому (727) злочину вказаної категорії збитки перевищують 100 тис.грн. Сума завданих збитків сягає близько 100 млн.грн.

Уже цього року виявлено 1258 фактів хабарництва, серед яких 34 на суму хабара, що перевищує 30 тис.грн. Це майже у два рази більше ніж у минулому році (19). Загальна сума хабарів складає понад 5,1 млн. грн.

За закінченими провадженням кримінальними справами до кримінальної відповідальності притягнуто 447 хабарників.

Найбільш характерними є одержання хабарів та зловживання службовим становищем:

  • при відшкодуванні ПДВ, здійсненні експортних операцій, звільненні суб’єктів підприємницької діяльності від сплати митних платежів та зборів при імпорті товарів;
  • при виділенні земельних ділянок під будівництво у великих містах та передмісті, зміні цільового призначення земель, приватизації комунального майна, наданні в оренду об’єктів комунальної власності районних та міських державних адміністрацій, погодженні дозвільної документації на право будівництва, реконструкції, перепланування об’єктів;
  • при наданні дозволів особами наділеними дозвільними на контрольними функціями;

Аналіз криміногенної обстановки свідчить про те, що організована злочинність все більше використовує сферу економічної діяльності на користь своїх злочинних інтересів. Уже цього року виявлено 53 організовані групи, які діяли в сфері економічних відносин. Серед них у фінансово-кредитній системі – 23, у паливно-енергетичному комплексі – 7, в системі АПК – 3. Ними скоєно 635 злочинів, серед яких у сфері службової діяльності 134.

Уже цього року підрозділами МВС УКраїни викрито діяльність 18 конвертаційних центрів, де вилучено понад 2 млн. грн. За зібраними матеріалами порушено 32 кримінальні справи за фактами легалізації (відмивання) грошових коштів та іншого майна здобутих злочинним шляхом, за якими до кримінальної відповідальності притягується 79 осіб.

До суду направлено 10 кримінальних справ за фактами легалізації.

З метою поглиблення міжнародної співпраці МВС України з зарубіжними колегами в галузі боротьби з корупцією протягом 2007 року вживалися наступні заходи:

Забезпечено участь представників МВС України у роботі міжнародного семінару у рамках проекту Ради Європи та Єврокомісії «Підтримка належного урядування: Проект протидії корупції в Україні».

6 березня 2007 року участь у засіданні Наглядової групи проекту UPAC «Підтримка належного урядування: проект протидії корупції в Україні» з обговорення плану реалізації проекту на 1 півріччя 2007 року, яке відбулося у Міністерстві юстиції України.

20 квітня 2007 року у приміщенні Державної митної служби України відбулася робоча зустріч з питань боротьби з корупцією у Державній прикордонній та митній службах України, яку проведено за сприяння Місії Європейського союзу з прикордонної допомоги Україні та Молдові (EUBAM) за участю представників Державної митної служби України, Державної прикордонної служби України, Міністерства внутрішніх справ та Міністерства юстиції України.

Забезпечується участь фахівців МВС у навчаннях з питань попередження корупції, які постійно проводяться в Інституті підвищення кваліфікації керівних кадрів Національної академії державного управління при Президентові України для державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, осіб з кадрового резерву керівного складу держслужбовців.