Посольство України в Королівстві Таїланд

Київ 23:01

Третій спільний звіт про прогрес у переговорах стосовно Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

Контекст

Відносини між Україною та ЄС засновані на Угоді про партнерство та співробітництво (УПС), яка набула чинності 1998 року та поновлюватиметься автоматично до набуття чинності новою договірною домовленістю.

Переговори стосовно всеосяжної, амбітної та інноваційної «нової посиленої угоди» між Україною та ЄС були розпочаті у березні 2007 р. З того часу було підготовлено два спільних звіти про прогрес, досягнутий у переговорах. Вони були представлені, відповідно, на самітах Україна – ЄС у м. Київ 2007 р. та м. Париж 2008 р. Під час Паризького саміту лідери України та ЄС домовились, що нова посилена угода отримає назву Угода про асоціацію (УА) і оновить спільні інституційні рамки Україна – ЄС, сприятиме поглибленню відносин у всіх галузях, а також посилить політичну асоціацію та економічну інтеграцію на основі взаємних прав і обов’язків.

Цей Третій спільний звіт відображає прогрес, досягнутий з часу проведення Паризького саміту. Так, відбулося п’ять раундів переговорів. Починаючи з березня 2009 р., вони були доповнені інтенсивним графіком відеоконференцій, що уможливило безперервність та пришвидшення переговорного процесу з питань економічного і секторального співробітництва за участі широкого кола експертів. Після вирішення питання членства України в СОТ (безпосередній вступ відбувся 16 травня 2008 р.) Україна та ЄС розпочали переговори стосовно поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ЗВТ) як ключового елементу Угоди про асоціацію. З часу проведення Паризького саміту відбулося 4 таких раунди.

Протягом останнього року переговори продовжувалися у позитивній та конструктивній атмосфері. Завдяки сильній спільній зацікавленості сторін у значному просуванні вперед їм вдалося попередньо закрити усі 31 глави секторального та економічного співробітництва, що уможливлює імплементацію Україною важливих законодавчих актів та стандартів ЄС у таких галузях як довкілля, охорона здоров’я, сільське господарство і транспорт.

Наступний раунд переговорів стосовно аспектів Угоди, пов’язаних із ЗВТ, заплановано провести 7-11 грудня 2009 р. у м. Київ. Було погоджено також програму переговорів на першу половину 2010 р. Сторони продовжують зберігати оптимізм щодо можливості завершення переговорів стосовно Угоди наступного року; водночас, вони виходять з того, що ключовим вихідним положенням у цьому зв’язку залишається якість та життєздатність зазначеного документа.

Ключовий прогрес з часу Саміту 2008 року

Сторони досягнули домовленості стосовно переважної більшості положень розділу Угоди «Преамбула, цілі та загальні принципи». Водночас, було досягнуто широкої згоди щодо ключових елементів інституційних положень Угоди – іншими словами, щодо механізмів, за допомогою яких функціонуватиме посилений діалог між Україною та ЄС. Стосовно загальних та прикінцевих положень, то багатообіцяючим є нещодавно започатковане обговорення положень про механізм урегулювання розбіжностей щодо угоди.

Стосовно розділу, в якому йдеться про політичний діалог та реформи, політичну асоціацію та співробітництво, а також конвергенцію у сфері зовнішньої і безпекової політики, сторони попередньо закрили переговори щодо переважної більшості відповідних положень Угоди. Попередньо погоджений текст охоплює такі питання як цілі політичного діалогу, формати його проведення, діалог та співробітництво у сфері внутрішніх реформ, регіональна стабільність, попередження конфліктів, антикризове управління та військово-технічне співробітництво, нерозповсюдження зброї масового знищення, роззброєння та контроль над озброєннями, а також боротьба з тероризмом. Триває обговорення питання посилання у тексті угоди на повагу до принципів незалежності, суверенітету, територіальної цілісності і непорушності кордонів.

Розділ щодо юстиції, свободи і безпеки також знаходиться на завершальній стадії погодження. Обидві сторони дійшли згоди з таких аспектів Угоди як забезпечення верховенства права та повага до прав людини, захист персональних даних, співробітництво у сфері міграції, надання притулку та управління кордонами; рух осіб; боротьба з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму; співробітництво у боротьбі з торгівлею наркотиками; протидія злочинності та корупції; боротьба з тероризмом. Наразі переговори сконцентровані на питаннях нелегального працевлаштування; руху осіб, зокрема у контексті запровадження безвізового режиму; правил в’їзду та співробітництва у цивільних справах.

Робоча група з питань економічного та секторального співробітництва завершила переговори в усіх 31 сферах, відкривши, таким чином, шлях для всеохоплюючої імплементації Україною ключових законів та стандартів ЄС, які мають позитивно позначитися як на умовах підприємницької діяльності, так і на житті пересічних громадян. зазначеними сферами є розвиток сільського господарства та сільської місцевості; аудіовізуальна політика; співробітництво у галузі громадянського суспільства; корпоративне право; захист прав споживачів; транскордонне та регіональне співробітництво; культура; придунайське співробітництво; освіта, навчання та молодь; фінансове співробітництво, у тому числі щодо боротьби з шахрайством; енергетичне співробітництво; захист навколишнього природного середовища; фінансові послуги; рибальство і морська політика; охорона здоров’я; промислова та підприємницька політика; інформаційне суспільство; макроекономічне співробітництво; управління державними фінансами; гірнича промисловість та ливарство; участь у агенціях та програмах Співтовариства; дослідження та технологічний розвиток; співробітництво у соціальній сфері; космос; спорт; статистика; податки; туризм та транспорт.

З моменту започаткування переговорного процесу щодо створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі (ЗВТ) у лютому 2008 року було проведено вісім раундів переговорів. Останній з них відбувся 5- 9 жовтня 2009 року у м. Брюссель. Переговори охопили широке коло питань (тарифи, інвестиції/послуги та правила, зокрема, щодо захисту прав інтелектуальної власності, санітарні та фітосанітарні стандарти, технічні бар’єри в торгівлі). Переговори щодо деяких розділів, наприклад, щодо митної та торгівельної лібералізації, а також захисту прав інтелектуальної власності, наближаються до попереднього завершення (розділ про правила походження вже завершений). Інтенсивний обмін думками щодо регуляторного зближення, наприклад, щодо санітарних та фітосанітарних стандартів або технічних бар’єрів у торгівлі, триватиме протягом наступних декількох місяців. Черговий – дев’ятий – раунд переговорів відбудеться 7-11 грудня 2009 р. у Києві. З метою завершення переговорів у цій складній сфері сторонам доведеться докласти значних додаткових зусиль. У ході подальших переговорів щодо розділу про створення ЗВТ обидві сторони керуватимуться тим, що створення поглибленої і всеохоплюючої ЗВТ між Україною та ЄС вестиме до поступової та дедалі більшої інтеграції України до внутрішнього ринку з одночасною імплементацією відповідних елементів законодавства ЄС.

Імплементація Угоди про асоціацію

Приділяючи увагу результативній імплементації нової угоди, лідери України та ЄС заявили під час Саміту Україна-ЄС (9 вересня 2008 р., м. Париж) про наміри підготувати новий практичний інструмент, покликаний замінити чинний План дій Україна-ЄС. За результатами широкомасштабних переговорів було погоджено текст «Порядку денного асоціації». Порядок денний був затверджений Радою з питань співробітництва Україна – ЄС під час засідання 16 червня 2009 р. і набув чинності після взаємного обміну нотами 23 листопада 2009 р. Разом з Планом дій у сфері ЮВС (юстиція, свобода і безпека), Порядок денний асоціації слугуватиме орієнтиром для спільних дій, а також подальших реформ в Україні.

Будучи першим документом такого типу, Порядок денний асоціації сприятиме не лише підготовці, але й набуттю Угодою про асоціацію між Україною та ЄС чинності. Це практичний, спрямований на результат та гнучкий документ, який базується на принципах спільної відповідальності і спільної власності; він буде оновлюватися сторонами у міру виконання визначених в ньому пріоритетів.

Висновки

Завдяки конструктивному підходу сторін, переговори щодо Угоди про асоціацію протягом 2008-2009 рр. добре просунулися вперед. Завдяки цьому Сторонам вдалося досягнути порозуміння стосовно більшості розділів Угоди та попередньо погодити на експертному рівні тексти преамбули, розділів про політичний діалог, юстицію, свободу і безпеку, а також секторальне та економічне співробітництво. Незначна кількість питань залишається для подальшого обговорення на більш пізньому етапі. Україна та ЄС розглядають завершення переговорів своїм ключовим завданням на короткострокову перспективу. Вони підтверджують налаштованість закласти нову основу для подальших відносин на принципах «політичної асоціації та економічної інтеграції», яка буде підтримана потужними інституціями і відповідатиме Європейським очікуванням українців.