Посольство України в Королівстві Таїланд

, Київ 06:01

Політичні відносини між Україною і Таїландом

Королівство Таїланд визнало незалежність України 26 грудня 1991 року.

Дипломатичні відносини між двома державами були встановлені 6 травня 1992 року (обмін нотами між Міністерством закордонних справ України і Посольством Королівства Таїланд у Москві щодо встановлення дипломатичних відносин між двома державами).

Інтереси Таїланду в Україні представляє Посольство Королівства Таїланд у Російській Федерації. Посол Таїланду - Кріангсак Кіттічасарі (Mr. Kriangsak Kittichaisaree).

22 жовтня 2002 року у Бангкоку розпочало свою діяльність Посольство України, з відкриттям якого політичний діалог між двома країнами набув конкретного наповнення та прагматизму. Відбулося певне зближення поглядів на деякі важливі теми сучасних міжнародних відносин.

Збільшилась кількість візитів високопосадових українських делегацій, що відвідали Таїланд та тайських делегацій, які перебували з візитами в Україні.

Були встановлені контакти з представниками Королівської родини Таїланду, а також започатковані міжпарламентські обміни між Україною і Королівством.

Вагомим результатом активізації двосторонніх контактів різного рівня стало надання Таїландом конкретної підтримки намірам України стати членом Світової Організації Торгівлі, а також підписання двостороннього Протоколу між Україною та Королівством Таїланд щодо доступу до ринків товарів і послуг у контексті вступу України до СОТ.

Непересічне значення у контексті розвитку українсько-тайських відносин мав офіційний візит до Таїланду другого Президента України (9-11 березня 2004 року), який надав нового потужного імпульсу всьому спектру українсько-тайського співробітництва.

В ході візиту Президента України відбулися його зустрічі із тогочасним Королем Таїланду Бхуміболом Адульядеєм, Прем’єр-міністром країни, а також переговори у складі офіційних делегацій.

В рамках проведених переговорів сторонами було підкреслено прагнення двох держав розвивати дружні відносини, обговорювалися напрямки поглиблення двостороннього співробітництва, а також можливості реалізації взаємовигідних проектів.

Президент України визначив співробітництво з Таїландом одним із головних пріоритетів української зовнішньої політики в регіоні Південно-Східної Азії. Відзначалася відсутність принципових розбіжностей між Україною і Таїландом з актуальних міжнародних проблем.

Протягом 2004-2006 років проходили також зустрічі Міністрів закордонних справ України і Таїланду та їх заступників. В центрі уваги були питання активізації політичного діалогу та зміцнення торговельно-економічного співробітництва.

Посилилася взаємодія України та Таїланду в ООН. Українські і тайські дипломати активно співпрацювали у ході обговорення оновленої Резолюції ГА ООН щодо заборони протипіхотних мін. У жовтні 2004 року відбулася робоча поїздка до Києва групи тайських дипломатів, у рамках якої були проведені консультації щодо узгодження підходів стосовно імплементації Конвенції про заборону протипіхотних мін. Україна погодилася стати співавтором оновленого документу, а також ратифікувала у 2005 році відповідну Конвенцію. Таїланд також з розумінням поставився до оголошення Заяви ГА ООН щодо відзначення 70-річниці Голодомору в Україні.

Україна та Королівство Таїланд активно співпрацювали з питань, пов’язаних з реформою ООН та її Ради Безпеки, а також, за ініціативою Уряду Швеції увійшли до «Мережі лідерів на підтримку реформи ООН».

У 2007 році Таїланд відвідала низка українських делегації. Був парафований проект Угоди про торговельно-економічне співробітництво. У червні 2007 року відбувся візит тайської делегації на чолі з Міністром комерції К.Джирапаетом до Києва. В рамках візиту тайські представники провели переговори з керівництвом Міністерства економіки та ТПП України. Сторони підтвердили обопільну зацікавленість у поглибленні двосторонньої співпраці.

У травні 2008 року у Києві було офіційно відкрито Почесне Консульство Таїланду в Україні.

У червні 2008 року набула чинності Угода про скасування візових вимог для пред’явників дипломатичних, службових та офіційних паспортів, що сприяло активізації політичного діалогу між країнами.

9 вересня 2009 року було проведено перший раунд політичних консультацій між МЗС України та МЗС Королівства Таїланд на рівні заступників міністрів у Києві. 

26 вересня 2011 року Міністр закордонних справ України провів зустріч із Міністром закордонних справ Таїланду С.Товічакчайкулом у рамках роботи 66-ї сесії ГА ООН у Нью-Йорку.

Впродовж 2011-2016 років активно розвивалося двостороннє співробітництво в сфері оборони.

Так, 18-20 березня 2012 року відбувся робочий візит в Україну Головнокомандувача Королівської Тайської Армії, генерала Праюта Чан-о-Ча.

9-13 жовтня 2012 року пройшов офіційний візит в Україну Міністра оборони Таїланду, головного маршала авіації С.Суванатата. Під час візиту було укладено Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Королівства Таїланд про співробітництво у сфері оборони.

У період з 29 до 31 січня 2013 року відбувся офіційний візит до Таїланду Міністра оборони України. Під час візиту відбулися зустрічі з Міністром оборони Королівства Таїланд С.Суванататом, Головнокомандувачем Королівської Тайської Армії, генералом П.Чан-о-Ча.

3-7 вересня 2013 року відбувся офіційний візит до Королівства Таїланд Командувача Сухопутних військ Збройних сил України на запрошення Головнокомандувача Королівської Тайської Армії, генерала П.Чан-о-Ча.  

У період з 28 жовтня по 3 листопада 2015 року відбувся робочий візит до Таїланду Першого заступника Секретаря РНБО України О.В.Гладковського. 1-4 листопада 2015 року Таїланд відвідав із робочим візитом Міністр оборони України С.Т.Полторак.

14-16 вересня 2016 року на запрошення Міністра оборони України С.Т.Полторака відбувся візит в Україну делегації оборонного відомства Таїланду на чолі з заступником Міністра оборони У.Сітабутром, у ході якого відбулися його зустрічі з Першим заступником Секретаря РНБО України, головою Міжвідомчої комісії з політики ВТС та експортного контролю О.В.Гладковським та заступниками Міністра оборони І.В.Павловським та І.О.Долговим, а також відвідання ДП «Завод ім. В.О.Малишева», ДП «Харківське конструкторське бюро з машинобудування ім. О.О.Морозова» та ДП «Київський бронетанковий завод». Протягом згаданих зустрічей у рамках візиту були обговорені питання реалізації Україною зовнішньоекономічних договорів з Таїландом на постачання бронетехніки та можливості організації на території Королівства підприємства з ремонту та обслуговування бронетанкової техніки.

У 2016 році політичний діалог між Україною та Таїландом на високому рівні, порівняно з попередніми роками, відзначався певним динамізмом. Так, перебуваючи в Пекіні з метою участі у роботі П’ятої зустрічі міністрів закордонних справ держав-членів та спостерігачів НВЗДА, 28 квітня Міністр закордонних справ України П.А.Клімкін зустрівся зі своїм тайським колегою Д.Прамудвінаєм. У ході зустрічі сторони, зокрема,  узгодили графік політичних контактів на найближчу перспективу, обговорили питання взаємодії в рамках міжнародних організацій та військово-технічного співробітництва між Україною і Таїландом.

Протягом 24 років з часу встановлення дипвідносин між Україною і Таїландом було підписано 15 двосторонніх договірно-правових документів, ще понад 10 проектів перебувають на узгодженні сторін.

Україна активно співпрацює із Таїландом у рамках ООН та інших міжнародних організацій. Зокрема, усталеною та ефективною є, у цьому контексті, практика взаємної підтримки між Україною і Таїландом з електоральних питань.

Україна високо цінує той факт, що Королівство Таїланд увійшло до сотні держав, які підтримали історичну резолюцію ГА ООН «Територіальна цілісність України» від 27 березня 2014 року, а також приєднання Таїланду до кола співавторів резолюції «Співпраця та допомога Україні у сфері прав людини», схваленої у ході червневої сесії РПЛ ООН 2016 року. Високої оцінки заслуговує і послідовність позиції щодо підтримки територіальної цілісності і суверенітету України з боку Таїланду, яка була підтверджена, зокрема, у вітальному листі Прем’єр-міністра Королівства П.Чан-о-Ча на адресу Прем’єр-міністра України В.Б.Гройсмана з нагоди 25-ї річниці Незалежності нашої держави.